fbpx

Ciekawa sytuacja Getinu i Idea Banku po posiedzeniu KNF. NBP gotowy do ich wsparcia.

 

Od kilku dni wszedzie słychać o niepokojącej sytacji Getinu i Idei Banku. O ile dobrze pamiętam to niepokojące doniesienia miały miejsce około dwa lata temu  i nic się nie działo i nie stało. Banki nadal funkcjonowały i funkcjonują . Co więc takiego się dzieje ,że zrobiło się o tym głośno i czy klienci tych banków  ( w ty ja ) mają sie czego obawiać? A może po prostu komuś zależy na zamieszaniu i upadłośći Getin Banku. Chętnych banków do przejęcia na pewno by się znalazło. Jak zapewnia nas Komitet Stabilności Finansowej polski system stabilnosci finansowej jest stabilny. I tutaj posłuże sie cytatem:

 

Opinia KSF z 19 listopada 2018

Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, 
że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. 
Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego wsparcia płynnościowego 
w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków.

Wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, 
że system finansowy jest stabilny. Jednocześnie prowadzą bieżący monitoring sytuacji i 
są gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w 
ramach swoich kompetencji.

Po za tym wszystkie oszczędności na rachunkach bankowych są objęte Gwarancją Bankową .Wysokość gwarancji równowartosci  100 000 euro jest gwarantowana w całości. A Idea Bank oraz Getin Bank należą do tych banków.

Na pewno z zaistniałą sytuacją rodzą się konkretne pytania.

Czy w związku z tym trzymać pieniądze i zrywać lokaty w Idea i Getin Banku?

Czy Idea Bank i Getin Bank zbankrutuje?

Jak może potoczyć się sytuacja Getinu i Idei Banku?

Moim zdaniem nie uciekać i nie zrywać ale trzymać się limitów BFG. Należy śledzić informacje KNF o wypłacalności tych banków oraz wszelkie doniesienia w sprawie tych banków. Po za tym Getin Bank różni się od Idea Banku . Podstawową róznicą jest chociażby fakt ,że zrzesza on bardzo dużo małych i średnich przedsiębiorców oraz firm. Jego upadłość miała by duży wpływ na sytuację finansową w kraju.W Getinie zaś konto posiada i deponuje zwykły Kowalski. Bo to Getin Bank jak do tej pory proponował najwyższe oprocentowanie. Dlatego też myślę ,że jak na razie Idea Bank oraz Getin Bank nie zabnkrutuje ponieważ jego upadłość zachwiałaby sytuacją gospodarczą . Myślę nawet ,że aby pozyskać klientów i zachęcić do nie zrywania lokat Banki te będą  wprowadzały akcje promocyjne,wyższe oprocentowanie lokat i zapewniały nas o swojej stabilności. Sama jestem ciekawa rozwoju sytuacji dlatego będę przyglądać się sytacji i i poinformuję na swojej stronie.

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu