fbpx

Czym jest pieniądz?

 

Gdyby spojrzeć na to wzorcowo czyli definicją zapisaną w encyklopedii to po krótce jest to towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej, w którym są wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów. Jako waluty, krąży anonimowo od osoby do osoby i pomiędzy krajami, ułatwiając wymianę handlową. Innymi słowy jest to materialny lub niematerialny środek, który można wymienić na towar lub usługę.

 

Najczęściej spotykane definicje pieniądza to:
absolutnie płynny, nieprzynoszący dochodu finansowy składnik majątku miernik wartości,wygodny, używany od wieków narzędziem transakcji handlowych ułatwia przebieg procesów produkcji, wymiany i podziału zapewnia większą racjonalizację procesów gospodarczych w gospodarce światowej.Jednak w dzisiejszym świecie brakuje chyba prawdziwej definicji ,,pieniądza” ponieważ aktualnie trudno jest podać poprawną definicje pieniądza z uwagi na złożoność tego pojęcia.
Co raz częściej nie korzystamy z fizycznego pieniądza. Zastępują go różnorodne kart płatnicze, kredytowe ,blikiem, telefonem, płacimy przelewami. Może nie zawsze sobie to uświadamiamy ale to wszystko to pieniądze. Nie wiem dlaczego ale nadal w naszej świadomości i naszych głowach jest coś takiego ,że czego nie widzimy to jakoś mniej boli.
Przyjrzyjmy się tylko płatności kartą . Jak łatwo przyszło nam z niej korzystać i jak łatwo i lekko z niej korzystamy . Jedyne co nasz może zaskoczyć to odmowa przyjęcia płatności lub zestawienie płatności na koniec miesiąca. Dlatego też niektórzy z nas wolą płacić gotówką a nawet nie mają konta w banku ale czy to na pewno jest korzystniejsze ?

Dodaj komentarz

Close Menu