fbpx

KREDYT,POŻYCZKA CO TO JEST I JAKA JEST RÓŻNICA?

 

POŻYCZKI I KREDYTY

Zastanówmy się ile to razy korzystaliśmy z kredytu lub pożyczki? Czy kiedykolwiek  czytaliśmy  zawartą umowę w całości? (Ja zapewne tak z racji wykonywanego zawodu ) ale myślę ,że przeciętny Kowalski już NIE. Dlatego warto sobie przypomnieć niektóre kwestie. Pamiętajmy ,że kredyt i pożyczka to nie to samo.

Kredyt – co to takiego?

to umowa zawarta pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Po drugiej stronie może wystąpić osoba prywatna, firma lub instytucja. Bank się udostępnienia daną sumę pieniędzy na jakiś cel a kredytobiorca czyli np .my wykorzystujemy ją zgodnie ustalonym celem. Zwracamy ją w umówionym terminie, wraz z należną prowizją i naliczonymi odsetkami.

Czyli główne cechy to celowość (cel) ,zwrotność ( musimy oddać) i odpłatność(odsetki, prowizje)

Co zawiera umowa?

-musi być zawarta na piśmie,

-strony umowy,

-cel kredytu,

-wysokość i waluta,

-zasady zaciągnięcia,

-termin spłaty,

-oprocentowanie i prowizje,

-warunki zmiany i rozwiązania umowy,

-zabezpieczenie,

-regulacje na temat ewentualnej kontroli spłaty i wykorzystania kredytu,

-sposób udostępnienia określonej kwoty kredytobiorcy (np. gotówką lub na konto),

Co to jest zdolność kredytowa?

Niestety nie każdy może dostać kredyt. Dowiadujemy się o tym gdy chcemy zaciągnąć kredyt w banku lub po prostu zakupić towar na kredyt ratalny np. w sklepie. Dlaczego tak się dzieje? Nie chodzi tu nawet o zdolność kredytową a o historię .Bank nie zna przyszłego kredytobiorcy i nie udziela zgody na kredyt lub wymaga wymaga dostarczenia dokumentów, na podstawie których można trafnie ocenić zdolność kredytową danej osoby, firmy lub instytucji. Bank przy dużych kredytach może zażądać zastawu .Dlatego też dobrze jest wyrobić sobie wcześniej tzw dobrą historię kredytową np. zakupić towar na raty i spłacać go w terminie .W ten pozostawiamy po sobie ślad.

Pożyczka co to jest i czym się różni od kredytu?

W instytucjach pozabankowych pożyczkę często nazywa się roboczo kredytem.Niestety  w rzeczywistości prawdziwy kredyt możemy dostać jedynie w banku. Podlega on bowiem pod przepisy prawa bankowego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim. O ile ten drugi dokument reguluje też działania firm pozabankowych, tak w oparciu o prawo bankowe działają wyłącznie banki. Tylko one mają całkowite prawo do udzielania kredytów. Prawo bankowe reguluje w jaki sposób powinna być zawarta umowa kredytowa (opis powyżej).

Pożyczka natomiast jest pojeciem szerszym niż kredyt. Można ją otrzymać w banku,instytucji pozabankowej i od osób fizycznych.Firmy pozabankowe działają w oparciu o Ustawę o Kredycie Konsumenckim a w przypadku pożyczek od osób fizycznych wszelkie prawo reguluje Kodeks Cywilny.

Umowa pożyczki może ale nie musi być zawarta na piśmie.Umowa ustna jest równiez wiążąca.Zazwyczaj jednak firmy sporządzają umowę na piśmie.

Różnica pożyczki od kredytu?

Czynnikiem odróżniającym kredyt od pożyczki jest przeznaczenie pożyczonej gotówki.Nie musimy się tłumaczyć po co nam pieniądze, wszelkie formalności ograniczone są do minimum. Tak się dzieje min z ,,chwilówką „.Pożyczkodawcy często nie wymagają dokumentów potwierdzających dochód,często nie sprawdzają pożyczkobiorców w rejestrach dłużników.Nawet gdy to zrobią a widnieje zapis o złej historii nie zawsze  odmawiają klientowi pożyczki. Często wyrażają zgodę .Tak więc pożyczenie gotówki w instytucji pozabankowej bywa więc dużo prostsze i szybsze niż wzięcie kredytu w banku.

Podsumowując

Kredyt i pożyczka rządzą się zupełnie innymi prawami ale my konsumenci nadal je mylimy. Być może wynika to z faktu, że banki często mają w ofercie zarówno pożyczki, jak i kredyty. Dlatego warto wnikliwie zapoznać się z ofertą i czytać umowę .Kredyt i pożyczka pociągają za sobą różne skutki prawne. Błędne nazywanie tych produktów i nieznajomość różnic może prowadzić do wielu nieprzyjemności, zwłaszcza wtedy gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia na czas.

Jakie są kredyty dla osoby prywatnej i czy kredyt zero procent jest naprawdę darmowy opiszę w osobnym poście.

MÓJ PASAŻ FINANSOWY  🐸LUB PASAŻ FINANSOWY 🐘

Dodaj komentarz

Close Menu