fbpx

Kredyt studencki i preferencyjny

 

Kredyt w koncie osobistym/odnawialny zwany powszechnie rok linią

To kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Mamy z nim do czynienia, gdy bank umożliwia nam wypłatę większej ilości środków, niż mamy aktualnie na koncie. Innymi słowy, bank daje nam po prostu możliwość debetu (zadłużenia).Wysokość takiego kredytu zależy od wysokości dochodów klienta oraz jego wiarygodności. Należy jednak pamiętać, że debet jest najczęściej wysoko oprocentowany. Może odnawiać się automatycznie.

Wady

Bank za udzielenie tego kredytu pobiera opłatę roczną bez względu na to czy z niej korzystamy czy nie (opłata pobierana za sama gotowość) i pobiera miesięczne odsetki jeżeli już z niej korzystamy. Moim zdaniem to jedna z najdroższych form kredytowania.

Istnieją  też  kredyty preferencyjne które mają tzw lepsze warunki niż te rynkowe. Jest to min kredyt studencki ,kredyt dla rolników lub kredyt dla młodych na zakup mieszkania . Aby otrzymać jednak taki kredyt trzeba spełniać odpowiednie warunki. Dlatego tylko niektórzy mają prawo się o nie ubiegać.

Kredyt studencki/preferencyjny

 preferencyjny

udzielany jest na dużo korzystniejszych warunkach niż kredyty rynkowe. Jest adresowany do określonych grup. Korzystne warunki mogą obejmować : wysokość oprocentowania, harmonogram spłat i wymagane zabezpieczenie. Zaistniałą różnicę pokrywa państwo. Celem takiego kredytu jest stymulowanie określonych sektorów gospodarki, w tym również gospodarstw domowych.

Kredyt studencki

udzielany każdemu studentowi lub doktorantowi bez względu na to, na jakiej uczelni studiuje. Obejmuje zarówno studentów uczelni publicznych, jak i prywatnych. Podstawowym warunkiem jego uzyskania jest rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25 roku życia.Wypłacany jest w dziesięciu transzach w roku akademickim, przez cały okres studiowania. Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata po ukończeniu studiów. W przypadku trudnej sytuacji życiowej kredyt może zostać umorzony w całości lub częściowo. Jest on również umarzany 20% studentów, którzy zakańczają studia w grupie 5% najlepszych absolwentów. Kredyty studenckie są udzielane przez banki komercyjne z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa.

💲💰PASAŻ FINANSOWY💲💰

Dodaj komentarz

Close Menu